Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras, VšĮ

Pažinimo klodai Vilkaviškio krašte

Parsisiųsti GPX
Trumpai apie maršrutą
150 km
5 val.
3
Maršruto danga
100% Asfaltas

Krašto pažinimo būdų būna įvairiausių, tačiau pats efektyviausias – praktinis pažinimas. Rajone iš viso siūloma per 50 įvairiausių edukacinių užsiėmimų.

Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinio Jono Basanavičiaus gimtinės (Gimtinės g. 17, Ožkabalių I km., Bartninkų sen.) darbuotojai daug dėmesio skiria įvairaus amžiaus lankytojų neformaliam ugdymui. Gimtinės lankytojams siūloma 19 nuolat vykdomų edukacinių programų, kuriose pristatoma Jono Basanavičiaus biografija, Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyno istorija, Suvalkijos krašto tradicijos ir papročiai (dalyvaujama proto mūšiuose, sprendžiamos užduočių knygelės), šeimos (mergvakario, vestuvių, krikštynų) ir kalendorinių (Velykų, Kalėdų) švenčių apeigos, valstiečių buitis (vargo mokykla), kulinarinis paveldas (kavos pakaitalų, advento patiekalų, razavų blynų degustacija, riestainių, kūčiukų kepimas, kopūstų raugimas). Šiomis veiklomis skatinamas lankytojų sąmoningumas, jų akyvus įsitraukimas į tautos tradicijų pažinimą ir prasmingą laisvalaikio praleidimą.

Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus (Dvaro g. 6, Paežerių km., Šeimenos sen.) atlieka labai svarbų vaidmenį rajono kultūriniame gyvenime – čia ne tik vyksta įvairiausi festivaliai, renginiai, organizuojamos parodos, bet lankytojai taip pat supažindinami ir su krašto istorija, tradicijomis, papročiais. Galima rinktis iš 16 edukacinių programų, skirtų istoriniam pažinimui (pasakojimai apie senąjį paštą, muziejaus knygas, pinigų istoriją, matavimus ir matus), kulinariniam paveldui (gaminamas sviestas, kalbama kaip atsiranda duona, nagrinėjamos senosios žolininkystės tradicijos) bei kitoms mūsų senolių gyvenimo įdomybėms atskleisti.

Vilkaviškio rajonas išsiskiria gamtos įvairove – tyvuliuojančios lygumos staigia susidrumsčia į kalvynus. Norintys pažinti gamtos ypatybes turi kreiptis į Vištyčio regioninį parką (Vytauto g. 8, Vištytis), kuris siūlo 5   programas apie mūsų krašte žiemojančius paukščius, augančius medžius, keliauja pažiūrėti kur gyvena bebras. Moksleiviai keliauja pažintiniais takais, aktyviai leidžia laiką, žaidžia žaidimus, atlieka įvairias komandines užduotis, kurių metu susipažįsta su parku, jo gamtinėmis, kultūrinėmis vertybėmis ir mus supančia gamta.

Edukacinius užsiėmimus siūlo ir kelios bendruomenės. 

Bendruomenės „Virbalio vartai“ Senųjų amatų centre (Vilniaus g. 13, Virbalis) lankytojai gali pasirinkti iš 2 edukacinių programų – „Duonos kelias“ ir „Kalėdaičio istorija“. Programoje „Duonos kelias“ prisiliečiama prie viso duonos gamybos proceso, kiekvienas formuoja savo duonelės kepalėlį ir dar šiltą vežasi į namus. Programos „Kalėdaičio istorija“ metu prisimenami senieji burtai, tradicijos, kepamas savo kalėdaitis.

Gižų kaimo bendruomenė (Liepų g. 13, Gižai) siūlo atrasti Gižus – liepų kaimą, dalyvaujant edukacinėje programoje, kurioje dalyviai gali išgirsti, kokias istorijas mena šimtmečius skaičiuojanti Gižų liepa, sužinoti, kokias paslaptis saugo Prapuolenių dvaro svirno šikšnosparnis, paskanauti liepžiedžių arbatos ir medaus, išsikepti kvapnų skanėstą. 

Didžiųjų Šelvių kaimo bendruomenė kviečia į medaus edukacinį centrą „Šelvių medutis“ (Saulės g. 8, Didžiųjų Šelvių km., Šeimenos sen.). Lankytojai gali rinktis iš 8 siūlomų edukacinių programų, kurios skirtos susipažinti su bitininkyste, bičių gyvenimu, unikaliais produktais, jų nauda žmogaus sveikatos stiprinimui. Lankytojai galės pasimatuoti bitininko kostiumą, išbandyti bitininko įrankius, įnagius, pasivaišinti skirtingų skonių medučiu, išmėginti unikalią vaško terapiją. Taip pat išbandyti karpinių iš popieriaus meną.

Darbščios Ramoniškių kaimo bendruomenės (Rausvės g. 2, Ramoniškių km., Pilviškių sen.) narės susibūrė į vieną būrį ir „Ramoniškių pelėmis“ pasivadino, kurios siūlo lankytojams išbandyti edukacinę programą – „Muilo kelias“. Iš pradžių edukacijos dalyviai supažindinami su muilo atsiradimo istorija, pasakojama apie kvapiuosius aliejus, žoleles, paskui parodoma, kaip pasitelkiant šiuos priedus, galima pasigaminti kvapnų muilo gabalėlį. 

Sertifikuota audėja Janina Blažukienė siūlo nenusisukti nuo tradicijų ir prisiminti senąjį amatą – audimą, užsisakant mobilią edukacinę programą „Juostelių audimas“. Audimo amato demonstravimo metu dalyviai įgyja žinių apie audimo amatą, tautinius audinius, jų naudojimą, istoriją ir kaitą, tradicijas. Atsakoma į juos dominančius klausimus. Edukacijos metu patys mokosi austi, sau nusiaudžia juosteles, apyrankes, kilimėlius.

Kiekvienas tarp tokios gausybės pažinimui skirtų pramogų tikrai atras tokią, kuri bus intriguojanti. Gal tai bus kulinarinį paveldą pristatančios programos, gal žinių bagažą papildančios, o gal padedančios įgyti naujų įgūdžių.

Maršrutas ir nuotraukos parengti įgyvendinant projektą „Vilkaviškio TVIC turizmo inovacijos“ finansuojamą Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros.

Atsiliepimai

Komentuoti

Išmanioji programėlė / Audio gidas

Tai - interaktyvi, naujoviška, šiuolaikinių technologijų sprendimais pagrįsta mokymosi ir kultūros pažinimo priemonė skirta Lietuvos ir užsienio lankytojams pažinti mūsų krašte esančius reikšmingus ir unikalius kultūros paveldo objektus bei žymius žmones